Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 50: Obzory

Moravský kras

Data představení

25. března    19.30

„Kolik tisíciletí vyhýbaly se rody lidské tomuto místu prokletí.“

Existuje ještě vůbec divočina? Autorská audiovizuální inscenace Petera Gondy o nejasné hranici mezi netknutou přírodou a tím, co si do ní lidstvo projektuje.

Moravský kras je uzákoněný jako chráněná krajinná oblast, ohraničené, vymezené a korigované území. Je také záznamníkem tisíců let lidské činnosti: v jeskyni Kůlna byl doložen pobyt člověka neandrtálského z doby před 120 000 lety, poblíž Stránské skály se postupně rozrůstalo osídlení dnes známé jako Brno. Nerostné bohatství poznamenala těžba a průmyslová tradice, z lesů se naopak stalo projekční plátno městských snů o přírodě, do které lze zavítat na oddechovou návštěvu. Obrazy z dávné minulosti i blízké budoucnosti. Jaká je geologická vrstva, kterou po sobě zanechává lidské působení?

Sezona 48: Blízkost

Zpřístupněný sběr materiálu k inscenaci na kras.hadivadlo.cz.

 

Peter Gonda
Divadelní režisér, audiovizuální umělec, VJ, programátor. Narozen 1983. Vystudoval informatiku v Bratislavě a Katedru alternativního a loutkového divadla DAMU. V minulosti působil jako rozhlasový redaktor (Radio Wave), spoluzaložil projekt Easterndaze mapující východoevropskou hudební alternativní scénu a label Baba Vanga vydávající experimentální elektronickou hudbu. V Praze je součástí audiovizuálního improvizačního tělesa Kolektiv. Ve své divadelní práci se zaměřuje na testování postdramatických inscenačních forem, často ve spolupráci s neherci (v letech 2014–2015 např. vytvořil sérii projektů spolu s pacienty léčebny v Bohnicích). Mezi jeho poslední práce patří inscenace OK Carbon (2021, Alfréd ve dvoře) založená na komunikaci s programy umělé inteligence, nebo scénický koncert Šest příběhů o vzniku a zániku (2019). 

Matěj Sýkora
Divadelní a filmový scénograf postmoderního a imaginativního gesta. Patří k autorskému kolektivu D’epog a Lucii Repašské, pravidelně spolupracoval s Janem Kačenou, dále s Peterem Gondou, Vojtěchem Bártou či Ewou Zembok zejména na nezávislé scéně. Spoluvytvořil také inscenace v HaDivadle (K antropocénu, Čevengur, Moby Dick), Huse na provázku a projekty CEDu. Za scénografii k inscenaci Schillerových Loupežníků (2021) pro Teatrul Tomcsa Sándor získal nominaci na rumunskou národní divadelní cenu. Podílel se na scénografii filmů např. Olma Omerzu, působí také v nepravidelných hudebních kolektivech. Od roku 2022 je také pedagogem scénografie na Divadelní fakultě JAMU.

Jonatán Pastirčák
Hudební producent, skladatel, zvukový inženýr. Studoval na SAE Institute v Londýně. Poprvé se hudebně prosadil v devíti letech, kdy spolu se svým vrstevníkem Adamem Matejem založil skupinu Tucan. Je autorem elektronických a elektroakustických hudebních děl: jako duo Ink Midget & Pjoni získal ocenění Radio Head Award (2011, 2012), byl součástí improvizačních uskupení Veni Academy a Musica False Et Ficta. Spolupracoval např. s Jánem Šickem nebo Katarziou. Vystupoval dosud v Německu, Polsku, Norsku, Británii či na Ukrajině. Pravidelně skládá hudbu k divadelním či tanečním inscenacím (Skrat, Trakt), spolupodílel se na audiovizuálních instalacích a performancích (Plain, uvedená v rámci Pioneer Works v New Yorku). Mezi jeho filmové hudební spolupráce patří oceňované dokumenty Mečiar (2017), V síti (2020) a Čiary (2022), nebo hraná díla Špína (2017) a Arvéd (2022).

Michal Kindernay
Umělec, kurátor a pedagog. Jeho audiovizuální instalace propojují oblasti a nástroje umění, technologie a vědy. Často se dotýká témat ekologie a skrze aplikování technologických přístupů ve vztahu k přírodě reflektuje problematiku environmentálních otázek. Jeho práce zahrnují videoperformance a interaktivní instalace, intermediální a dokumentární projekty a hudební zvukové kompozice. Je spoluzakladatelem umělecké organizace yo-yo, iniciátorem projektu RurArtMap, byl členem kolektivu galerie Školská 28. Jako pedagog působí v rámci nového magisterského programu na Prague College, externě v Centru audiovizuálních studií FAMU v Praze. Jako umělec i organizátor se účastnil řady mezinárodních výstav, výtvarných, hudebních, divadelních a filmových projektů.

PROGRAM PDF PLAKÁT JPG Krasopedia
Premiéra
28. dubna 2023
Cena
440/320 Kč
Délka
90 min. bez přestávky
Autoři
Peter Gonda a kolektiv
Režie
Peter Gonda
Dramaturgie
Anna Prstková
Scéna
Matěj Sýkora
Kostýmy
Tereza Jančová
Hudba
Jonatán Pastirčák
Video
Michal Kindernay
Asistentka režie
Jana Vaverková
Dramaturgická spolupráce
Matěj Nytra
Rešerše
Martin Tilšar
Kód AI
Richard Molnár
Grafický design
Alina Matějová
Překlad
Richard Jakeš

Obsazení



Upozornění

V inscenaci se tematizují sebevraždy.

Informace pro lidi na vozíku

Oproti jiným představením je na Moravský kras možný vjezd vozíku o maximální šířce 80 cm, poté je nutné přesazení na místo, vozík naši uvaděči odvezou do zákulisí.

Jste-li na vozíku, informujte prosím naše pokladní při nákupu vstupenky a přijďte do divadla nejpozději 20 min. před začátkem představení. Informace o vaší návštěvě nám pomůže v zajištění asistence ze strany uvaděčů či techniky pro vaše maximální pohodlí.


Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER