Logo HaDivadlo

Scéna progresivní dramaturgie
Sezona 50: Obzory

Den solidarity s Palestinou

Přednáška, autorské čtení, promítání filmů a benefiční party.

Jestli jako západní společnost definujeme sami sebe zejména důrazem na lidská práva, nemůžeme před současnou situací v Palestině zavírat oči. Jednoznačně odsuzujeme činy hnutí Hamás, ale zároveň jsme svědky toho, že největší obětí pokračující humanitární tragédie vyvolané vojenskou operací izraelské armády je zejména nevinné civilní obyvatelstvo. Francesca Albanesová, speciální zpravodajka OSN pro lidská práva na okupovaných palestinských územích, vidí rozumné důvody domnívat se, že se v Palestině páchá genocida. 

Jsme si vědomi, že izraelsko-palestinské vztahy jsou prostoupeny složitými otázkami, na které nikdo nemůže mít jednoznačné a zkratkovité odpovědi, aniž by se dopustil zkreslení komplexnosti celé situace. Co je ovšem jednoznačně možné konstatovat, je „ne násilí“, ale také „ne mlčení“.

Naši událost vnímáme jako příspěvek k bližšímu poznávání kontextu celého konfliktu a palestinské kultury, které dnes hrozí zánik.   

Den solidarity s Palestinou začne ve 14.00 přednáškou Jana Daniela – experta na Blízký východ, který odhalí komplexnost izraelsko-palestinských vztahů. V 16.00 bude následovat autorské čtení textů z připravované sbírky Jestli mám zemřít, ať je to příběh. Večer bude patřit promítání palestinských filmů a akci zakončí benefiční party.

Zveme všechny!

Událost na Facebooku Lékaři bez hranic Člověk v tísni Pieta za dehumanizované
Cena
vstup volný
Datum konání
18. května 2024

 

Vstup je volný. Prosíme všechny účastníky, aby podpořili některou z humanitárních organizací pomáhajících lidem v Palestině.

Přispět můžete například na sbírky, které organizují Lékaři bez hranic nebo Člověk v tísni.

 


 

Program

 

•  14.00–15.30 | Palestina a Izrael

Přednáška Jana Daniela z Centra pro studium globálních regionů na Ústavu mezinárodních vztahů. 

•  16.00–18.00 | Jestli mám zemřít, ať je to příběh

Autorské čtení z chystané sbírky textů v redakci Terezy Langrové.
Číst budou Yara Abu Aataya, Markéta Hrbková, Yasar Abu Ghosh.

Trochu jako deník doby, trochu jako společná terapie. Prostřednictvím rodinných příběhů několika Palestinek žijících v Česku nebo Čechů s kořeny v Palestině popisujeme palestinský pohled, který je v českém veřejném povědomí zoufale málo zastoupen. Několik dalších autorů a autorek potom v knize zprostředkovává další kontext o povaze okupace, židovské zkušenosti ve vztahu k Izraeli nebo o střetu dvou historických pamětí – kolonialismu a holokaustu. 

Po čtení následuje diskuze s autory a pozvanými hosty. Moderuje Jakub Patočka.

•  19.00–21.00 | Promítání filmů

Promítneme dva filmy palestinských tvůrců: Wajib (r. Annemarie Jacir) a 3 Logical Exits (r. Mahdi Fleifel). Wajib je silnou společenskou komedií o vztazích a myšlení v palestinské společnosti a krátkometrážní dokumentární 3 Logical Exits je sociologickou meditací o situaci Palestinců v uprchlickém táboře. Výběr filmů probíhal ve spolupráci s pražskou iniciativou Kino Palestine (Zaher Jureidini a Marguerite Farag).

•  21.00–2.00 | Afterparty s hosty a přáteli HaDivadla

Youssef Motus (Egypt/Praha)
Albert Wawracz (Brno)
Dlab (SOfT, Brno)
máúcta (Brno)

 

Po celou dobu akce bude otevřen bar a k dispozici bude rovněž dětský koutek.

 


 

V sobotu 18. května proběhne také Pieta za dehumanizované, uctění památky obětí války mezi státem Izrael a hnutím Hamás, organizovaná kolektivem Proti dehumanizaci.

K pietě bude možné se připojit od 18.30 na Dominikánském náměstí.



Děkujeme za podporu a spolupráci

NEWSLETTER