Narozeninový dárek k padesátinám HaDivadla v podobě dvou publikací reflektujících jeho historii.
Padesát let HaDivadla nejen jako prostor ke vzpomínání a oslavám, ale též k publikačním počinům! Přijďte s námi uvést dvě publikace, které vznikly v letošním roce a ohlíží se za barvitou historií našeho divadla.
Kniha HaDivadlo 50. Začalo to v Prostějově: Divadlo v muzeu — ohlédnutí za výstavou v autorství Michala Stránského a intendantky HaDivadla Anny Stránské přenáší na jaře realizovanou retrospektivní výstavu v Muzeu a galerii v Prostějově do knižní podoby a stává se tak doposud jedinou publikací, která mapuje celé padesátileté působení HaDivadla.
Kniha Břetislava Rychlíka a kolektivu Herci „národa“ aneb cesta herců HaDivadla, které nikdo nezná, z Prostějova do Brna na konec světa a zase zpátky vychází v Nakladatelství JAMU a ohlíží se za klíčovými autorskými inscenacemi výrazných hereckých osobností 80. let.
Slavnostním uvedením obou publikací provedou jejich autoři a autorky.
Michal Stránský a Anna Stránská, eds.: HaDivadlo 50. Začalo to v Prostějově: Divadlo v muzeu — ohlédnutí za výstavou
Jediná publikace mapující celé padesátileté působení přední scény českého alternativního divadla. Vznikla jako pokus přenést do knižní podoby výstavu, kterou se někdejší Hanácké divadlo na jaře 2024 po půlstoletí vrátilo do města svého zrodu Prostějova. Řada archivních materiálů a fotografií, mnohdy poprvé zveřejněných, základní fakta, dobové ohlasy a další útržky živé minulosti na dvou stech stranách. Publikaci společně vydalo Muzeum a galerie v Prostějově a HaDivadlo, scéna Centra experimentálního divadla v Brně.
V případě zájmu o zakoupení a zaslání publikace kontaktujte: muzeumpv@muzeumpv.cz Do vyprodání také k dostání na pokladně HaDivadla v Alfa pasáži za 130 Kč.
Břetislav Rychlík a kol.: Herci „národa“ aneb cesta herců HaDivadla, které nikdo nezná, z Prostějova do Brna na konec světa a zase zpátky
Publikace přináší pozoruhodnou zprávu o studiovém HaDivadle a jedné z originálních linií jeho tvorby, při jejímž vzniku sehráli klíčovou roli sami herci. V cyklech nazvaných Herci inspirátory inscenací a Cyklus hereckých výpovědí tehdy vznikly čtyři inscenace: Dnes naposled! (1985), Bajky o Lišákovi (1986, 1988), Deska (1986) a Dcery národa (1987). Prostřednictvím studií, rozhovorů s aktéry i dobových dokumentů se Břetislav Rychlík se svými kolegy i spolupracovníky snaží zprostředkovat svědectví o východiscích autorského divadla, o vývoji osobního ručení za vznik inscenace a schopností pracovat s tématem. Součástí publikace je i QR kód, který čtenáře přesměruje na úložiště, kde je možné zhlédnout záznamy představení Dnes naposled!, Deska a Dcery národa.
Vydavatel: Nakladatelství JAMU, Brno 2024
vstup volný
Událost se koná v Institutu Paměti národa Brno na Radnické 10 a je součástí dernisáže výstavy Tenkrát Na Chmelnici.