(Czech) Edice populárně naučných přednášek napříč historií divadla – a tedy i lidstva. Od mladých divadelníků pro mladé diváky. Klub mladých diváků Brno pro své členy i všechny další zájemce.
(Czech) KMDB čtvrtky. Vstup volný. Stačí přijít, ale prosíme o potvrzení účasti vyplněním formuláře: bit.ly/kmdb-svetem-divadla-loutky
Račižte přistoupiti, chcete-li na vlastní oči uviděti strašlivého pána Fausta v podání pimprlat slavného rodu loutkářského!
Podobné vyvolávání jste v českých zemích mohli zaslechnout v 18. a 19. století od kočujících lidových loutkářů, jimiž se následně inspirovala lidová tvořivost nebo drobnější podnikatelé, kteří oblibu loutkářství za první republiky využili a přetavili do fenoménu rodinných loutkových divadélek. Ten dále vedl k rozmachu loutkářství ve stovkách amatérských loutkářských souborů (roku 1926 jich u nás bylo nahlášeno 2677!), které nejdříve souvisely s vlastenectvím, po roce 1948 pak byly často zneužívány k ideologickým účelům…
V roce 2016 bylo české loutkářství zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Víte ale, v čem bylo české loutkářství tak jedinečné, když má loutkářství své kořeny mimo naše území? Odkud loutky pocházejí a jaké byly jejich počátky u nás? Jak vypadají javajky, vajangy, stínové nebo tyčové loutky? Jaký je rozdíl mezi amatérským loutkářstvím a tradicí lidového loutkářství? A proč se za komunismu přestaly objevovat marionety, ale vystřídali je maňásci a javajky?
Přijďte s námi nakouknout pod ruce nejen českým loutkářům a nezapomeňte si pořádně zkontrolovat nitě!
(Czech) Přihlašovací formulář (Czech) Událost na Facebooku (Czech) Klub mladých diváků Brno(Czech) vstup volný
(Czech) 90 min. without an interval
(Czech) 8. února 2024
(Czech)
Přednáška se uskuteční na Studiu HaDivadla a povede ji dramaturgyně a ilustrátorka Sára Matůšová.