Edice populárně naučných přednášek napříč historií divadla – a tedy i lidstva. Od mladých divadelníků pro mladé diváky. Klub mladých diváků Brno pro své členy i všechny další zájemce.
V jakém stavu se české divadlo ocitlo po tzv. „Vítězném únoru“ 1948?
Jaké dramatické texty byly ve společnosti podporovány, a jaké podmínky a směrnice museli dramatici dodržovat, aby mohly hry být publikovány a uvedeny v divadlech? Jakým způsobem komunisti využívali divadlo jako nástroj propagandy socialismu? Co je vlastně socialistický realismus? Jakým stylem mohli režiséři tvořit a jakou měli volnost? Co je Expo 58 a laterna magika?
Jaké události ovlivnily a zapříčinily období „tání“ počátku 60. let? Co znamená, když se řekne „hnutí malých forem“? Jaká známá divadla vznikla během tohoto hnutí? Kdo byl Otomar Krejča a Jan Grossman? Co bylo „apelativní divadlo“? Jaký repertoár byl v tomto období příznačný pro Národní divadlo v Praze, a jaké v Brně? Jak se následně v období normalizace proměnilo divadlo? Jakou roli plnila divadla za sametové revoluce? Jakým tématům se věnovala dramata po roce 89?
Přednáška z cyklu Světem divadla v podání teatrologa Milana Hábla bude zaměřena na zodpovězení těchto a dalších otázek, které souvisejí s českým divadlem a jeho proměnami během druhé poloviny minulého století.
Klub mladých diváků Brno Událost na Facebooku100/50 Kč
90 min. bez přestávky
14. listopadu 2024
Přednáška se uskuteční na Studiu HaDivadla a povede ji teatrolog Milan Hábl.
KMDB čtvrtky. Vstupenky pořídíš online na GoOut.cz
kmd-brno.cz